Як отримати гарний врожай картоплі

  • 49

  Врожайність картоплі залежить від багатьох факторів: від ґрунту, способу посадження, вибраного сорту, технологій вирощування, удобрювання землі, ефективної боротьби зі шкідниками та хворобами тощо. 

  Спеціалісти управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Київській області надають рекомендації щодо створення оптимальних умов для вирощування картоплі. 

  При виборі сортів  насіннєвої картоплі потрібно дивитися не лише на врожайність, смакові якості, стійкість до хвороб та шкідників, а й на термін дозрівання. Він може мати надранній термін дозрівання – до 60 днів, ранній – 60-70 днів, середньоранній – 70-80 днів, середньостиглий – 800-100 днів, пізній – від 100 днів.

  Якісний сорт картоплі — половина успіху у вирощуванні. Щороку з’являються нові сорти картоплі, ще кращі та більш перспективніші. Пропонуємо список сортів української, голандської та німецької селекції, які підійдуть для чорноземних, піщаних або глинистих ґрунтів:

  • Картопля сорту Торнадо – ранній сорт, високої врожайності. Вирівняні довгасто-овальні бульби з неглибокими вічками і білою м’якоттю. Сорт стійкий до парші і фітофторозу.

  • Картопля сорту Щедрик – ранній сорт української картоплі, має високу врожайність і посухостійкість. Підвищена стійкість до колорадського жука. Відмінні смакові якості.

  • Картопля сорту Арізона – ця картопля є одним із найпопулярніших сортів картоплі в Україні. Картопля рання, високоврожайна, сорт столового призначення. Має відмінні смакові якості та універсальне кулінарне призначення.

  • Картопля сорту Раномі - ранній сорт картоплі, перший врожай можливий вже  на 45-й день. Бульби видовжено-овальної форми, жовтого кольору із жовтою м’якоттю. Сорт стійкий до захворювань. Універсального використання.

  • Картопля сорту Лаперла - ранній, стійкий до посухи і механічного пошкодження срт. Картоплини округло-овальні, жовті, м'якоть світло-жовта.  Для всіх типів грунтів. Стійкий до вірусів, ризоктонії, нематод, гнилі і картопляного раку.

  • Картопля сорту Алюетт - середньоранній, універсальний, великобульбовий сорт столового призначення, який характеризуються високою стійкістю до фітофторозу листя та бульб.

  • Картопля сорту Гала – середньоранній високоврожайний сорт столової картоплі голландської селекції, має чудові смакові якості та привабливий зовнішній вигляд. Вважається однією з найсмачніших картоплі.

  • Картопля сорту Лабелла – середньоранній високоврожайний сорт столової картоплі німецької селекції, має високі смакові якості та високу адаптивність.

  • Картопля сорту Коломба – середньоранній,  універсальний, врожайний до 400 ц/га сорт. Бульби великі, округло-овальні, світло-янтарні з дрібними вічками і жовтою м’якоттю, яка не темніє при варінні. Сорт стійкий до механічних пошкоджень картопляного раку, парші, золотої нематоди. Підходить для дієтичного і дитячого харчування.

  • Картопля сорту Мадлен - середньоранній, високоврожайний, стійкий до посухи, парші, фітофторозу, вірусних хвороб сорт. Бульби округло-овальні, жовті, м’якоть жовта, смачна, не темніє при нарізанні. Сорт чудовий для чищення, смаження і пакування. 

  • Картопля сорту Мирослава - середньоранній, посухостійкий, лежкий сорт з високою врожайністю, до 500 ц/га. Бульби овальні, рожеві з дрібними вічками, м'якоть біло-кремова. Стійкий  до картопляного раку, золотистої нематоди, звичайної парші.

  • Картопля сорту Бельмонда - середньоранній, високоврожайний - до 800 цга сорт. Один з найперспективніших сортів Європи. Для будь-якого грунту і клімату, стійкий до фітофтори, чорної плісняви, погано переносить посуху. Картопля універсального призначення.

  • Картопля сорту Парадізо -  середньостиглий високоврожайний сорт столового призначення. Він належить до універсального кулінарного типу з хорошими смаковими властивостями. Бульби цього сорту мало чутливі до механічних пошкоджень та темних плям, мають високу посухо та стресостійкість, що є не мало важливим і досить актуальним при сьогоднішніх кліматичних умовах.

  • Картопля сорту Балтік Роуз - середньостиглий, лежкий, сорт. Бульби овальні, червоні з дрібними вічками. Сорт стійкий до грибкових і вірусних збудників і до скручування листя. 

  • Картопля сорту Хортиця – середньостиглий дієтичний сорт української картоплі, що містить високу кількість антиоксидантів, вітамінів, а також підходить для декорування різноманітних страв. 

  • Картопля сорту Рудольф – середньопізній високоврожайний сорт столової картоплі голландської селекції, має відмінні смакові якості та привабливий зовнішній вигляд. Посухостійкість та стресостійкість цього сорту підвищені. Підходить для картоплі ФРІ.

  • Картопля сорту Гранада – середньопізній, дуже високоврожайний сорт картоплі (60 т/га). Вирівняні овально-довгасті бульби з неглибокими очками та жовтою м’якоттю. Відмінне зберігання та смакові якості.

  У садивному матеріалі не допускаються бульби уражені сухою та мокрою гнилями, з опіками, удушенням, підморожені, з наростами, роздавлені, з обідраною шкіркою. Бульби не повинні бути дуже пророслими.

   Перед посадкою бульби обов’язково перебирають, відбираючи насіннєву фракцію. Після перебирання і сортування насіння прогрівають упродовж 12–15 днів за температури 12–14°С та відносній вологості 75–85%, щоб проросли вічка, але не більше 0,5 см, які б не обламувались при садінні картоплесаджалкою.

  З метою підвищення стійкості рослин картоплі до несприятливих факторів навколишнього середовища та збільшення урожайності застосовують регулятори росту. Ними обробляють насіннєві бульби перед садінням або під час садіння і обприскують водним розчином у період вегетації. Для боротьби з комплексом грунтових шкідників, шкідниками сходів і хворобами бульб їх обробляють протруйниками:

   Армада, ТН –  проти дротяників, личинок хрущів, колорадського жука;

   АС Селектив, ТН – проти  проти дротяників, личинок хрущів, колорадського жука, попелиць, капустянки, звичайної та сріблястої парші, ризоктоніозу, сухої гнилі;

   Корунд, КС- проти  дротяників, личинок пластинчастовусих,  колорадського жука , попелиць,  звичайної  парші, ризоктоніозу;

   Максим 075 FS,ТН., 0,75 л/т проти сухої гнилі, ризоктоніозу, звичайної парші, фомозу;

   Селест Топ 312,5 FS, ТН- проти грунтових шкідників, шкідників сходів(дротяники, личинки хрущів, колорадський жук , попелиці, капустянки )та комплексу хвороб (ризоктоніоз,альтернаріоз)

   Табу, КС- проти  проти дротяників, личинок хрущів, колорадського жука       Тирана, КС-  проти  дротяників, личинок пластинчастовусих,  колорадського жука, попелиць,  звичайної  парші, ризоктоніозу;

   Шедевр, Кс- проти колорадського жука, дротяників  гусениці совки, личинки капустянки, трипсів,ризоктоніозу, звичайної парші.

   Обробку бульб картоплі дозволяється проводити протруйниками і регуляторами росту в баковій суміші водного розчину.

    При роботі з засобами захисту рослин необхідно неухильно дотримуватись правил безпеки.

    Асортимент, засоби, сфера застосування пестицидів, норми, кратність обробок повинні відповідати «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні» і Доповненнями до нього.

   Для обробки індивідуальних садів і городів можна застосовувати ті пестициди, які дозволені для роздрібного продажу населенню з обов’язковою наявністю інструкції щодо безпечного їх застосування.

    Виростити високий урожай картоплі без внесення добрив практично неможливо.  В Інституті картоплярства НААНУ найбільш ефективними добривами для картоплі вважають органічні, зокрема підстилковий напівперепрілий гній ВРХ, який включає всі необхідні макро- і мікроелементи для росту і розвитку рослин Свіжий гній вносити під картоплю небажано тому, що це викликає ураження бульб паршею.

  При внесенні мінеральних добрив під картоплю на городах, присадибних і дачних ділянках часто виникають проблеми з визначення потрібної фактичної норми на малу площу того чи іншого добрива (ам.селітра,суперфосфат, нітроамофоска, та ін.). Тому потрібно уважно дотримуватись рекомендацій.

   Садіння бульб картоплі потрібно розпочинати при настанні в грунті на глибині 10 см середньодобової температури +6 +8ºС у фізично дозрілий грунт. В лісостеповій зоні оптимальні строки садіння картоплі припадають на другу-початок третьої декади квітня.  Садіння картоплі в холодний вологий грунт сприяє ураженню бульб хворобами, знижує їх схожість і призводить до зрідження посівів. Оптимальною глибиною садіння бульб слід вважати 6-8 см.

  Щедрого врожаю!

Фото без опису

Інші новини

Всі новини