Як подати заявку на державну компенсацію за зруйноване житло?

  • 1081

Хто може отримати компенсацію за зруйноване або пошкоджене житло?

Особи, які є власниками житла, яке перебуває на контрольованих Україною територіях та було зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, після дати набрання чинності Указу Президента України від 14 квітня 2014 р. № 405 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».

Хто має підтвердити факт руйнації?

Органи місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності – військово-цивільні адміністрації населених пунктів, утворюють комісію з обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації. В результаті обстеження складається акт. Тому власник зруйнованого майна має звернутись з заявою про таке обстеження до таких органів.

Органи місцевого самоврядування/військово-цивільні адміністрації населених пунктів протягом трьох робочих днів з дня проведення обстеження житла безоплатно та за наявності в акті обстеження висновку щодо його руйнації (пошкодження) видають заявнику або його представнику довідку про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.

Яка сума компенсації передбачена?

Розмір грошової компенсації постраждалим визначається за показниками опосередкованої вартості спорудження житла у регіонах України відповідно до місцезнаходження житла, що є чинними на дату затвердження узагальненого списку відповідно (але не більш як 300 тис. гривень за один об’єкт зруйнованого житла).

Враховуючи наявність законопроектів, які по новому регулюють порядок та питання компенсації, а також вже діючий механізм подачі заявки про зруйноване та пошкоджене нерухоме майно через застосунок «Дія», рекомендуємо:

  • вже зараз подати заявку у застосунку «Дія»;
  • дочекатись прийняття нових законів та відповідно до встановлених ними правил пройти процедуру, необхідну для отримання компенсацій.

Враховуючи тексти законопроектів (хоча вони і можуть змінитись) рекомендуємо вже зараз врахувати їх та почати готуватись до процедури компенсації. Головним у цьому є фіксація стану майна.

  • важливо переконатися, що у вас, як у власника, є всі документи, що підтверджують право власності на майно. Це можуть бути документи будівництва, правовстановлюючі документи, чеки тощо. У разі втрати документів слід подбати про їх відновлення або виготовлення дублікатів.
  • необхідно зафіксувати пошкодження майна за допомогою актів знищення/пошкоджень, складених працівниками Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС), місцевої влади або військово-цивільних адміністрацій. Сума заподіяної шкоди має бути встановлена на підставі звіту про оцінку майна, або отриманого експертного висновку.
  • якщо зафіксувати пошкодження/знищення тимчасово неможливо, зробити акт опису пошкоджень самостійно, підписавши його, зокрема, сусідами-очевидцями.
  • зробити фото/відео пошкоджень. Сформувати підбірку повідомлень про ваш об’єкт у медіа, якщо такі були.

Щодо строку подачі заяви на компенсацію, то наразі законопроектом встановлений строк – протягом всього військового стану та 90 днів після його закінчення.

Фото без опису