Дії населення у разі підтоплення населених пунктів
Запам’ятайте!
-
При загрозі повені або паводка до населення доводиться сигнал "Увага всім" за допомогою електросирен оповіщення.
-
Після попередження уважно слухайте по радіо й телебаченню інформацію про надзвичайну ситуацію та інструкції про порядок дій, не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв'язку з вами.
-
Зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям і людям похилого віку.
-
Дізнайтеся в місцевих органах державної влади й місцевого самоврядування про місце збору жителів для евакуації й готуйтеся до неї.
-
Підготуйте документи, одяг, необхідні речі, запас продуктів харчування на кілька днів, медикаменти. Складіть все у валізу. Документи зберігайте у водонепроникному пакеті. Відключіть усі прилади від електромережі, вимкніть газ.
-
Перенесіть найбільш важливі та цінні речі й продукти харчування на верхні поверхи або покладіть на верхні полиці.
Основні заходи безпеки при загрозі затоплення:
-
Добре одягніть дітей, хворих та літніх людей, одягніться самі, візьміть необхідні речі, невеликий запас продуктів харчування на якийсь час, медикаменти, гроші, цінності та документи (на майно, ощадні книжки та ін.), а особливо ті, що засвідчують вас і членів вашої родини.
-
Якщо ви проживаєте на першому поверсі або на нижніх поверхах і якщо на вулиці спостерігається швидкий підйом води, необхідно залишити квартиру, у крайньому разі піднятися на верхні поверхи. Якщо будинок одноповерховий, слід зайняти горищні приміщення.
-
Ви повинні, якщо це можливо, виїхати із зони затоплення будь-яким видом транспорту, у крайньому разі піднятися на підвищені ділянки місцевості або на верхні поверхи міцних будинків.
-
Перебуваючи поза населеними пунктами, при загрозі затоплення варто, переміститися на підвищене місце або піднятися на дерева, використати різного роду плаваючі предмети. Якщо у вас є худоба, необхідно відігнати її в безпечні райони.
-
Якщо у вашому будинку є сантехнічне обладнання, по можливості відключіть його від системи загального користування, особливо туалет, щоб попередити потрапляння стічної води в будинок і фундамент.
Дії в зоні раптового затоплення під час повені, паводка:
-
Зберігайте спокій, уникайте паніки. Швидко зберіть потрібні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі.
-
Надайте допомогу дітям, інвалідам і людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
-
По можливості негайно залишіть зону затоплення. Перед виходом з будинку відключіть електрику та газ, перекрийте воду та по можливості каналізацію, погасіть вогонь у печах. Зачиніть вікна й двері, якщо є час - закрийте вікна й двері першого поверху дошками (щитами), плівкою, мішками з піском.
-
Якнайшвидше займіть найближче безпечне підвищене місце й будьте готові до евакуації.
-
Якщо це неможливо, підніміться на верхній поверх або горище будинку, де ви перебуваєте.
-
При підйомі води слід забратися на дах, а при різкому прибутті води - на верх (коник) даху.
-
Дітей і хворих, ослаблених і замерзлих людей прив'яжіть до себе або до міцних елементів даху, або до пічної труби. Забиратися на дерева, стовпи, будови сумнівної міцності не можна. Вони можуть бути підмиті потоками води і впасти та зруйнуватися.
-
Потрапивши у воду, зніміть із себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися для одержання допомоги у воді.
-
Щоб привернути увагу рятувальників, постійно подавайте сигнал нещастя: у світлий час доби можна вивісити на високому місці біле або кольорове полотнище, а в нічний час подавайте світлові сигнали. До прибуття допомоги залишайтеся на верхніх поверхах і дахах будинків та інших підвищених місцях.
-
Самостійну евакуацію можна проводити тільки, якщо є потреба у наданні невідкладної медичної допомоги постраждалим, за відсутності продуктів харчування та медикаментів, погіршення обставин або втрати впевненості в одержанні допомоги збоку. Для самостійної евакуації бажано використати власні човни або катери, плоти з колод та інших підручних матеріалів.
-
Не переповняйте рятувальні засоби (катери, човни, плоти та інше).
Якщо ви берете участь у проведенні рятувальних заходів, пам’ятайте про таке:
-
рятуйте людей, де б вони не були, використовуючи для цього всі існуючі засоби;
-
у першу чергу із зони затоплення необхідно вивезти дітей; надайте негайну допомогу людям, які вже перебувають у воді; людям, яких врятували з води, слід надати, при необхідності, першу медичну допомогу, зігріти їх й одягти у сухий одяг.
Евакуація населення
Залишаючи своє житло, пам'ятайте про те, що необхідно взяти із собою:
-
радіоприймач, електричний ліхтар і додаткові джерела живлення для них (батарейки або акумулятори);
-
сухий і теплий одяг, водонепроникний верхній одяг і взуття, ковдри;
-
найбільш потрібні ліки, предмети першої необхідності, засоби особистої гігієни та інші предмети, які вам можуть знадобитися;
-
документи, які засвідчують особу кожного члена вашої родини, гроші й цінності;
-
продукти харчування на якийсь час (консерви, крупи, сіль, цукор, чай, хліб, сухарі й т.п.);
-
бажано мати при собі казанки або інші ємності для готування чи підігріву їжі.
Якщо ви користуєтеся під час евакуації автомобілем, проїзд здійснюйте з максимальною увагою. Якщо ваш автомобіль зламався, а ви потрапили в затоплену зону й далі їхати немає можливості, відмовтеся від нього. Багато людей гинуло внаслідок того, що, перебуваючи в зоні повені, здійснювали спробу врятувати свій автомобіль.
Дії в період після повені, паводка:
-
Переконайтеся, що ваше житло не одержало внаслідок повені ніяких ушкоджень, для чого обережно огляньте будинок і перевірте, чи немає загрози його обвалення та руйнування.
-
При огляді внутрішніх кімнат не рекомендується використовувати сірники або свічки як джерело світла через можливу наявність у повітрі побутового газу (для цього найкраще підійде електричний ліхтарик).
-
Не користуйтеся електромережею до повного висихання будинку.
Остерігайтеся розірваних або провислих електричних проводів!
Пам'ятайте!
-
До перевірки фахівцями стану електричної мережі вмикати електроприлади категорично забороняється.
-
Просушіть будинок, проведіть ретельне очищення та дезінфекцію забрудненого посуду й домашніх речей, прилеглої до будинку території. Все майно, що було затопленим, підлягає дезінфекції.
-
Здійснюйте осушення, відкачування води із затоплених підвальних приміщень поетапно, з розрахунку 1/3 об'єму води за добу.
-
Не вживайте в їжу продукти, які були підтоплені під час повені (у тому числі й консервацію).
-
Пам'ятайте! Ознаки зараження води можна помітити візуально при початковому огляді: за кольором або запахом. Якщо є підозра, що питна вода заражена, проведіть її знезараження перш ніж вживати; прокип'ятіть або додайте з метою очищення хлорний розчин чи перманганат калію (марганцівку).
-
Обов'язково кип'ятіть питну воду, особливо із джерел водопостачання, які були підтоплені.
-
Продукти харчування, що потрапили у воду, категорично забороняється споживати до проведення перевірки санітарно-епідеміологічною службою, а в подальшому вживати тільки після термічної обробки.
-
Колодязі питної води, що опинились у зоні затоплення, необхідно осушити для подальшої дезінфекції.
-
Дізнайтеся в місцевих органах державної влади й місцевого самоврядування адреси організацій, які відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.
-
Про ушкоджені або зруйновані водопровідні, газові й каналізаційні магістралі та мережі негайно повідомте у відповідні комунальні служби й організації.
Пам’ятайте!
Знати – значить упередити і зберегти життя і здоров’я!