Чим небезпечні кліщі та як від них захиститися?

  • 19

Як тільки настає тепло й пробуджуються рослини, появляються небезпечні для людей і тварин кліщі. Найактивніші вони у квітні–червні та в серпні–жовтні.

Важливо пам'ятати, що небезпека від кліщів чатує не тільки в лісах чи парках, а й на будь-якому газоні. Кліщі найчастіше живуть у траві та чагарниках на висоті 20–60 см.

Серед найнебезпечніших захворювань, які переносять кліщі, ‒ кліщовий енцефаліт, бореліоз (хвороба Лайма).

Хвороба лайма є бактеріальною інфекцією, що передається через укус кліща. Бактерія, відома як Borrelia burgdorferi, є збудником цієї хвороби. Кліщі стають інфікованими, коли вони годуються на заражених тваринах, таких як миші, щури або олені. Після укусу кліща, бактерія може бути передана на людину. Першими симптомами хвороби Лайма можуть бути висипання, втома, головний біль та м’язові болі. У разі некоректного лікування, хвороба може впливати на суглоби, серце та нервову систему, спричиняючи серйозні проблеми зі здоров’ям.

 Кліщовий енцефаліт є вірусною інфекційною хворобою, яка може впливати на центральну нервову систему. Коли кліщ прикріплюється до людини і починає живитися її кров’ю, вірус може бути переданий на людину. Симптоми кліщового енцефаліту можуть включати лихоманку, головний біль, запаморочення, м’язові болі та запалення мозку. У важких випадках ця хвороба може призвести до смерті або залишити пожиттєві наслідки.

Як уберегтися від укусу кліщів?

  • Носіть захисний одяг. Якщо ви зібралися на прогулянку, насамперед подбайте про відповідне вбрання: найбільш безпечним буде одяг світлого кольору із довгими рукавами, манжети повинні прилягати до зап’ясть, дуже бажано вдягнути штани і заправити їх у шкарпетки. Обов’язково одягніть кепку, панамку, косинку тощо.
  • Використовуйте репеленти. Нанесіть на шкіру або одяг репеленти, які містять активні речовини, що відлякують кліщі. Це може допомогти знизити ризик укусу. Дотримуйтеся інструкції з використання засобу. Необхідно звернути увагу на активну речовину, в складі має бути хоча б одна з переліку: DEET (ДЕТА); пікарідін (KBR 3023); IR3535; OLE (ефірна олія лимонного евкаліпта); PMD (параментан-діол); 2-undecanone; перметрін. Обробити взуття, одяг та шкарпетки захисним засобом проти кліщів.
  • Уникайте високої трави та кущів. Кліщі часто перебувають в трав’янистих і кущових зонах, тому намагайтеся уникати прогулянок у високій траві або заростях, тримайтеся ближче до центру стежки. Для відпочинку зупиняйтеся на сухих, добре освітлених галявинах з рідкою травою.
  • Перевіряйте тіло після прогулянок. Після перебування в зоні, де можлива зустріч з кліщами, ретельно огляньте своє тіло, включаючи голову, волосся, пахви, пахвові ямки, під колінами та інші місця, де кліщі можуть приховуватися. Відчути укус кліща майже неможливо: тварина виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус. Одяг, який ви зняли, слід ретельно почистити і випрати. Те саме зробіть із речами, якими ви користувалися на прогулянці. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.

Не всі кліщі переносять небезпечні збудники, однак їхні укуси можуть загрожувати людині близько 150 недугами. Найнебезпечніші з них: кліщовий вірусний енцефаліт, хвороба Лайма, гранулоцитарний анаплазмоз, моноцитарний ерліхіоз, Крим-Конго геморагічна гарячка, геморагічна гарячка з нирковим синдромом, туляремія.

Якщо знайшли на тілі кліща, найперше потрібно звернутися до лікаря. У травмпункті допоможуть його витягнути й проконсультують щодо подальших дій. Якщо поблизу немає лікаря, видалити кліща можна й самостійно. Для цього використовують спеціальний пристрій для видалення кліщів. Він продається у ветеринарних аптеках. Треба притиснути його до шкіри, підсунути під кліща, акуратно розхитати "кровопивцю" з боку в бік, адже хоботок надійно "зацементовано" в ранці слиною тварини. А потім можна повільно викрутити нападника.

Витягти кліща можна й пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки. Але робити це слід повільно, без ривків. Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, рештки потрібно видалити стерильною голкою. Після видалення кліща ранку слід змастити антисептиком, а руки вимити з милом.

Видаленого кліща потрібно помістити у флакон, пробірку або іншу чисту посудину, покласти туди ж маленький шматочок травини та щільно закрити кришку. За направленням лікаря-інфекціоніста в лабораторній мережі здійснюють дослідження кліщів на наявність збудників.

Після видалення кліща протягом трьох тижнів спостерігайте за своїм станом. Щоденно вимірюйте температуру тіла. Якщо вона підвищується, або з'являються почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватися, слід негайно звернутися до лікаря.

Лікарі нагадують алгоритм дій при укусі кліща: не тиснути, не виривати, не заливати олією чи спиртом. Місце укусу слід продезінфікувати, а кров здати на антитіла. За потреби слід пройти імунотерапію.

Фото без опису