АМУ застерігає громади від прийняття боргів районних бюджетів за середньостроковими позиками

  • 383

Асоціація міст України провела опитування громад щодо проблемних питань, які виникають під час передачі майна у комунальну власність з районного рівня. Одним з таких питань виявилося є намагання районних рад перекласти на бюджети місцевого самоврядування борги районних бюджетів за середньостроковими позиками.

АМУ звертає увагу громад, що така заборгованість не може бути передана територіальним громадам, оскільки:

  • громади не є правонаступниками ліквідованих районів відповідно до підпункту 3 пункту 6-2  Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»

  • ця заборгованість обліковується в органах Казначейства за певним районним бюджетом, а не за конкретно визначеними установами, які фінансувались з районних бюджетів і зараз передаються громадам.

Слід нагадати, що заборгованість за середньостроковими позиками утворена у 2009-2014 роках, коли місцеві бюджети (і обласні, і районі, і міські) у зв’язку із невиконанням розрахованих Міністерством фінансів України показників закріплених доходів отримували середньострокові позики. Фактично органи місцевого самоврядування були змушені для виправлення прорахунків Мінфіна в плануванні дохідної бази місцевих бюджетів отримувати зазначені кошти, щоб забезпечити бюджетну сферу (освіта, охорона здоров’я, соціальний захист тощо) необхідними фінансовими ресурсами та не допустити заборгованості з виплати заробітних плат, закупівлі медикаментів, придбання матеріалів, забезпечення продуктів харчування, оплати комунальних послуг тощо. Кошти надавалися на виконання делегованих державою повноважень!

АМУ неодноразово зверталася до Мінфіна щодо необхідності списання заборгованості усіх місцевих бюджетів за середньостроковими позиками минулих років для того, щоб громади мали ресурс, достатній для забезпечення поточного фінансування в умовах децентралізації.

Норма щодо передачі боргових зобов’язань районних бюджетів громадам (відповідно до абзацу шостого підпункту 15 пункту 6-2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні») чітко не виписана та не вказує на обов’язковість або необхідність передачі такої заборгованості за середньостроковими позиками громадам, не містить порядку здійснення розподілу такої заборгованості.

Отже, наразі немає законодавчих підстав для перекладання на громади заборгованості за середньостроковими позиками районних бюджетів ліквідованих районів під час передачі майна територіальним громадам у комунальну власність. Асоціація міст України застерігає громади від взяття таких боргових зобов’язань.

Галузь: Місцеві фінанси

Фото без опису